Konopie indyjskie robią ostatnio coraz większą furorę i nie chodzi mi tu o osoby palące te specyficzne zioła. Być może większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, że coraz częściej możemy mieć styczność z konopiami, podczas czynności, które codziennie wykonujemy. Nawet w naszym kraju coraz modniejsze stają się legalne uprawy konopi indyjskich, niestety – nadal jesteśmy sto lat za murzynami, gdyż te często bywają mylone z uprawami serwowanymi na czarne rynki. W prasie można przeczytać wiele artykułów, gdzie właściciele gospodarstw agroturystycznych wpakowali się w niezłe problemy, sadząc krzaki konopne. Po co je sadzili ? Czy to jest legalne ?
Ano właśnie jest legalne. Oczywiście, nie każda odmiana konopi indyjskich, jednak coraz częściej można takowe plantacje spotkać. W Kurozwękach pod Kielcami legalnie działa konopny labirynt w okresie letnim. Myślę, że takich kultowych miejsc jest o wiele więcej, niestety nie znam wszystkich w całej Polsce. A po co ludzie sadzą konopie indyjskie. Ano tu można podzielić to na dwie grupy, jedni uprawiają konopie zawodowo, inni – hobbystycznie. Oczywiście hobbystami są palacze marihuany. Konopie zawodowo uprawia się w różnych celach, już od dawna wiadomo, że konopie indyjskie są bardzo wdzięczną rośliną, która nie tylko ułatwia wiele procesów produkcyjnych, ale również posiada bardzo ciekawe właściwości.
Jak już wspomniałem, konopie indyjskie spotkać można wszędzie. W moim otoczeniu, codziennie je widzę, gdyż karma dla papug składa się głównie z nasion konopnych. Z drugiej strony niektórzy – szczególnie dzieci, mogą mieć materace konopne, są to jedne ze zdrowszych materacy. Konopie indyjskie znalazły również swoją rolę w kosmetologii. Producenci kosmetyków coraz częściej wybierają ziarna konopne do produkcji kremów, szczególnie tych wysuszających cerę. Konopie sprawiają, iż nasza skóra jest odpowiednio nawilżona i elastyczna. W składzie oleju konopnego znajduje się aż 75% kwasów nienasyconych, które jak wiadomo musimy dostarczać do naszego organizmu. Dodatkowo olej taki posiada antyoksydanty, które dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania są zbawienne.
Jak widać, kosmetyki naturalne produkowane są również z oleju konopnego. Oczywiście, konopie indyjskie nie są jedynym składnikiem kosmetyków, które dostaniemy w sklepach. Są tam również inne ziarna, które w wielu przypadkach mają dużo lepsze działanie na skórę ludzką niż chemia, którą znajdziemy we wszystkich tanich kosmetykach. Kosmetyki naturalne, na pewno nie niszczą naszej skóry tak, jak kosmetyki, które zawierają chemiczne składniki. Olej konopny stosowany jest podczas produkcji kosmetyków, z kilku ważnych powodów.
- zawiera witaminy A, D, E
- jest polecany dla osób walczących z łuszczycą
- doskonale nawilża, nie pozostawiając „tłustej skóry”
- działa antybakteryjnie
- reguluje wydzielanie sebum
- działa antyoksydacyjnie
- łagodzi podrażnienia
- zmniejsza zaczerwienienia
- przywraca równowagę hydrolipidową naskórka
- idealny dla alergików (nie podrażnia skóry)
- nadaje połysk włosom
- nawilża i chroni włosy przed łamliwością
Być może wszyscy, którzy znają konopie indyjskie nie znają jej od tej strony. Ta strona konopi wygląda dużo lepiej, niż druga ciemna strona. Niestety, wszystko co nas otacza na ogół posiada dwie strony, a każdy z nas jest tego najlepszym dowodem ! Kosmetyki naturalne produkowane na bazie oleju konopnego są również coraz tańsze, gdyż uprawa nie jest trudna. Dodatkowym atutem jest fakt iż konopie mogą rosnąć dosłownie wszędzie – jest to wdzięczna roślina, która nie wybrzydza i nie marudzi. O komercyjnym zastosowaniu konopi indyjskich można by napisać książkę, dziś jednak było trochę o kosmetykach naturalnych, które polecam. Być może tym razem, będąc w sklepie sprawdzą państwo skład kosmetyków naturalnych, być może znajdzie się w nich olej konopny. Gdyby ktoś miał problem, na kosmetykach naturalnych konopie na ogół oznaczane są jako: Cannabis Sativa Seed Oil. Gdyby ktoś z Państwa zamierzał się rzucać, że są w tym artykule propagowane narkotyki, proszę się trzy razy zastanowić – ziarna konopne zawierają znikome ilości środków odurzających i nie ma możliwości wyprodukowania z nich niczego co mogło by służyć złym celom. Konopie stosowane przy produkcji kosmetyków naturalnych, są taką samą rośliną jak każda inna, a i tu można by się zdziwić – szczególnie patrząc na właściwości, chociażby gałki muszkatołowej !